Pe Dunare
Acesta este un forum ce apartine unui grup inchis de utilizatori. Avem rugamintea de a nu initia procedurile de inregistrare a contului dumneavoastra fara invitatie din partea grupului respectiv.
Chiar si inregistrat fiind nu veti putea accesa continutul sectiunilor forumului fara ca aceasta sa fie permisa de catre administrator si de catre colectivul de utilizatori.
Va multumim pentru intelegere.
D_ali
Moderator Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 227
...acuma, nu-s sigur ca aici trebuia sa initiez acest topic...intelegeti voi.
Cum imi plac mai mult coltii stiucii decat dintii babei, ma tot framanta cam ce naluci sa-i mai dau pe la bot jupanei...
Anul trecut mi-a facut serviciu excelent o noutate pentru mine, desi produsul se fabrica de ceva vreme, si-anume Lucky craft pointer sp 100, un suspending, in opinia mea desavarsit. N-as spune ca-i no. 1 intre "suspendate" desi as fi tentat, poate la bataie cu Jackall squadminnow 95 sp, doar cu putin mai mic ca lungime si parca mai delicat d.p.d.v. constructiv. L-am pescuit cu placere, comportandu-se impecabil in maniera ripping, cu accelerari si stopari bruste lasandu-l in suspensie timp de cateva secunde, moment in care de obicei se produce atacul sau in trena de vasla pe viteze destul mici, suficient cat sa unduie, pe ape de 1.5-2 metri. Personal, il vad un vobler de stiuca, desi nu-I tocmai corect sa ma exprim asa, cu bataie mai larga, unduind alene pe recuperari line, foarte bine echilibrat si anatomic conceput cat sa nu fie nici prea gabaritar la cei 10 cm ai sai dar nici prea subtire astfel incat sa simti nevoia de a trece la un model mai mare pentru a suplini acest neajuns. In viziunea mea, acei 10 tzanti ai Pointerului sunt suficient de versatili pe apele noastre, sa-ti aduca la barca stiuci din toate categoriile de greutate si-as miza pe el chiar si la avat pe ape unde curentii nu-s foarte puternici. Din gama pointer imi propun unul in varianta silent (fara bile) de 9.5 cm similar Squadminnow-ului ca silueta, si un pointer 7.8 cm ceva mai versatil cu bataie spre avati, sau stiuci care “iubesc” naluci ceva mai mici cum nu rareori se-ntampla.
Am facut un test care poate nu-i relevant in conditiile in care nalucile nu-s egal dimensionate , dar au caracteristici destul de apropiate: Pointer 10 cm vs Rapala Husky jerk 13 cm. Concluzia, in 6-7 zile cat le-am folosit in paralel in acelasi timp pe trena (caci altfel mi-era imposibil), in dreptul rapalei am fost obligat sa scriu un mare "0" (zero). Nu-s dezamagit, sunt mai degraba contrariat...
…urmeaza: Savage gear 4-play herring
pus acum 14 ani
D_ali
Moderator Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 227
Savage gear 4-play; eu am optat pentru cel cu barbeta slow sink de 13 cm, aparent destul de mari sau mai degraba croite pentru stiuca, probabil mai putin versatile la aceasta dimensiune. Fierband de curiozitate, cum le-am achizitionat am si iesit cu ele pe Pantelimon sa le dau la apa, evident in probe, fara alte "ganduri". Primul lucru care ma impresionat, nu peste masura ca in cazul altor naluci favorite, este faptul ca se anima foarte bine pe miscari lente, vizant poate stiuci mai letargice care au nevoie de "studiu" inainte sa inhate...de ce nu, stiuci mai "experimentate". La cele cu barbeta am observat ca daca maresti viteza de deplasare parca nu mai lucreaza atat de incitant, devin usor "artificiale" in miscare, usor "fortate". Se scufunda incet, uneori acest aspect este important in abordarea unor zone sau a unor situatii in care stiuca nu reactioneaza foarte rapace. Nu-i o naluca pe tipicul meu, eu fiind destul de dinamic, agresiv ca forma de miscare a nalucii pe spatii extrem de stranse, este mai degraba o naluca care odata picata pe apa si mulinata constant destul de lent cu stopari mai rare si de scurta durata, aduce sigur ceva la barca...poate ca nu numai iarba... Momentan, o am in trusa si am incredere ca imi va face zile bune, dar ma opresc aici cu filosofatul... ....urmeaza: skinner (rock on!)
pus acum 14 ani
modi
Administrator Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 260
D_ali a scris:
...acuma, nu-s sigur ca aici trebuia sa initiez acest topic...
Mersi !!! Prin asta tocmai ai aratat ca nu avem ...... un topic tehnic, tematic ! Ma ocup de asta si mut discutia acolo ( nu stiu cand . Pana atunci da-i bataie aici ! )
pus acum 14 ani
D_ali
Moderator Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 227
Merci, te pupa tata!
...cred ca ar fi util sa dezbatem si prostioare de-astea...iarna-i lunga, alea/alea ..a, nu trebuie musai chestii de "rapiciosi", sa se dezabata si alte nenorociri, gen fly, boilies, rame/corcodushe si mai stiu eu ce ciudatenii trece pescarului prin minte...
pus acum 14 ani
modi
Administrator Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 260
Done ! Maine stergem off topicul
pus acum 14 ani
D_ali
Moderator Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 227
ah, am uitat sa atasez nescai imagini/filmuletze/prezentari
Pointer-ul in uz este acesta: Bleeding O. Tennessee shad 100 sp o culoare care merge si pe ape mai opace, probabil albul de pe pantece il face vizibil si in astfel de conditii. Ce vizez: Pointer Silent 95 sp, pe ape limpezi/stiuci ciufute: Pointer 78 sp, mai versatil stiuci/avati discreti ape lipezi si usor opace:http://www.tacklewarehouse.com/Lucky_Craft_Pointer_Minnow/descpage-LCPT.html#multiview Savege gear 4 play; aici m-am oprit la o varianta mai naturala si una "demonica" Blue silver si Golden ambulance, ultimul destul de virulent:
pus acum 14 ani
D_ali
Moderator Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 227
si filme:
Pointer:
4 play:
pus acum 14 ani
modi
Administrator Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 260
D_ali a scris:
... Cum imi plac mai mult coltii stiucii decat dintii babei, ma tot framanta cam ce naluci sa-i mai dau pe la bot jupanei...
Mai nene , ani de zile am dat cu tot soiul de naluci dupa cumetre . Am prins si n-am prins . Asta vara am arbitrat la Periprava si-am vazut limpede ca ..... SPINNER BAIT-ul "face legea" ! Si nu oricum ci selectiv in sensul bun . Cele mai rasarite capturi aduse la jgheab au fost pacalite cu "fuste" ( Geo , parca la tine a venit CMMC-ul .... Cat a avut ? Sau la Liviu ? ..... Ziceti , mah ! )
De la Periprava , cu cateva spinnere primite de la concurenti , am purces catre Mila 23 . Unde mai nimic n-o tenta pe stiuca spinnerele au facut serviciu . Si-o "tabla" ruginita , vai soarta ei , care insa n-a adus nimic la copastie pana nu i-am mai atasat o ancora la inelul strunei . Ce spun iti pot confirma Liviu si Geo .
A doua "mila" din an , ocazie cu care l-am cunoscut pe Deltaic , .... cam la fel . Pe Stipoc . in plina concurenta cu localnicii spinnerele au dat stiucile afara .
Ca prind , ca nu prind , ...... pana nu inteleg exact ce anume le enerveaza pe stiuci in preajma "fustelor" fluorescente ..... nu prea dau cu altceva . Chiar vreau sa inteleg exact cum lucreaza "nenorocirile" si vreau sa stapanesc cat de bine se poate tehnica jocului astora in apa .
pus acum 14 ani
liviu
Moderator
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 36
modi a scris:
( Geo , parca la tine a venit CMMC-ul .... Cat a avut ? Sau la Liviu ? ..... Ziceti , mah ! )
au fost 2 cmmc-uri, din care una la mine cu 91cm
pus acum 14 ani
D_ali
Moderator Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 227
Bah zapacitilor, diversitatea e mendezu'! Unu' da cu spinner-ul, altu' cu jerk-ul, vine Andrei si da cu softu' ca are el un feeling pe chestia asta, in fond aici e toata schema... ...acum ce naluca o face diferenta la o pescuiala la data x, ora y, pe canalul z, etc..etc, e alt bai... Acuma, dac-ar fi sa iau vreo 5 naluci cu mine in delta la stiuci, cred ca una ar putea fi un spinner si-asta pentru a putea acoperi mai multe tipuri de prezentari. Oricum, trebe si ceva zbarnaitor, poate reusesc sa "irit" pe cineva, nu? =D
pus acum 14 ani
fatdaddy
Moderator
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 94
modi a scris:
D_ali a scris:
... Cum imi plac mai mult coltii stiucii decat dintii babei, ma tot framanta cam ce naluci sa-i mai dau pe la bot jupanei...
Mai nene , ani de zile am dat cu tot soiul de naluci dupa cumetre . Am prins si n-am prins . Asta vara am arbitrat la Periprava si-am vazut limpede ca ..... SPINNER BAIT-ul "face legea" ! Si nu oricum ci selectiv in sensul bun . Cele mai rasarite capturi aduse la jgheab au fost pacalite cu "fuste" ( Geo , parca la tine a venit CMMC-ul .... Cat a avut ? Sau la Liviu ? ..... Ziceti , mah ! )
De la Periprava , cu cateva spinnere primite de la concurenti , am purces catre Mila 23 . Unde mai nimic n-o tenta pe stiuca spinnerele au facut serviciu . Si-o "tabla" ruginita , vai soarta ei , care insa n-a adus nimic la copastie pana nu i-am mai atasat o ancora la inelul strunei . Ce spun iti pot confirma Liviu si Geo .
A doua "mila" din an , ocazie cu care l-am cunoscut pe Deltaic , .... cam la fel . Pe Stipoc . in plina concurenta cu localnicii spinnerele au dat stiucile afara .
Ca prind , ca nu prind , ...... pana nu inteleg exact ce anume le enerveaza pe stiuci in preajma "fustelor" fluorescente ..... nu prea dau cu altceva . Chiar vreau sa inteleg exact cum lucreaza "nenorocirile" si vreau sa stapanesc cat de bine se poate tehnica jocului astora in apa .
Na studiaza!
Noua colectie 2012...fuste pana'n gat!
pus acum 14 ani
modi
Administrator Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 260
fatdaddy a scris:
Na studiaza!
Noua colectie 2012...fuste pana'n gat!
Bai , ..... e criza , dracului ! Tu ce faci ? Rasucesti cutitu' ?
pus acum 14 ani
fatdaddy
Moderator
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 94
modi a scris:
fatdaddy a scris:
Na studiaza!
Noua colectie 2012...fuste pana'n gat!
Bai , ..... e criza , dracului ! Tu ce faci ? Rasucesti cutitu' ?
Lasa Pictore, doar studiem... Pana s-o topi gheata , ne face noi mari!
pus acum 14 ani
deltaic
Moderator
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 41
Seria de gume care a avut mare succes,este" Lake Fork- Magic Shad".Echipate cu jig sau off-set,dupa caz,au provocat furori in randul cumetrelor. Cele de 9 cm detin suprematia.Au fost partide in care nici nu am mai carat dupa mine altceva. Sunt foarte moi si,la o partida serioasa se pierd multe. Acum 3 ani(parca) am cumparat tot stocul de la Fisela.
pus acum 14 ani
modi
Administrator Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 260
deltaic a scris:
Seria de gume care a avut mare succes,este" Lake Fork- Magic Shad"
Poze , link , ..... ceva ?????
pus acum 14 ani
deltaic
Moderator
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 41
Intra pe site-ul Fisela.Au inceput sa importe din nou.
pus acum 14 ani
D_ali
Moderator Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 227
pus acum 14 ani
liviu
Moderator
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 36
Se mai gasesc la peapa.ro si abrevis.ro, ceea ce e bine.
D_ali
Moderator Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 227
Din pacate la abrevis nu apar si in "magazinul online", deci trebuie verificat telefonic. La PeApa, se pare ca au pe stoc. Deltatronicule, ceva culori care ti s-au parut mai productive?
pus acum 14 ani
deltaic
Moderator
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 41
Abrevis-ul parca aduce varianta japoneza,care nu mai stiu cum se numeste.Nu este acelasi lucru.Importator este Fisela(daca nu m-au aburit). Culori :chartreuse ;white;golden shiner;>chartreuse/pearl<leader
pus acum 14 ani
D_ali
Moderator Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 227
aha, probabil te referi la IMAKATSU JAVALLON: ...aveau un pret super fisela la Lake fork-uri, daca nu cumva au uitat sa le modifice pe site de cand n-am mai adus "marfa".
pus acum 14 ani
fatdaddy
Moderator
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 94
Ce pot sa va spun e ca la PeApa tocmai au adus de 13-14cm (5.5 inch). Marele avantaj este ca le pescuiesti (cu offset) in cel mai al dracu bradis. Cel mai misto merg cu struna "manufacturata" cu un glont de 3, 5sau 7 gr direct pe ea. In apa mica pot fii pescuite si fara greutate, ele cantarind suficient cat sa asigure o lansare decenta si o evolutie buna(mai ales alea de 4"si juma si probabil si astea mari de tot). Alea mai mici (de care zicea Deltaicu') evolueaza excelent, dar vine la ea toata "gradinita"
pus acum 14 ani
fatdaddy
Moderator
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 94
D_ali a scris:
aha, probabil te referi la IMAKATSU JAVALLON: ...aveau un pret super fisela la Lake fork-uri, daca nu cumva au uitat sa le modifice pe site de cand n-am mai adus "marfa".
Pai cred ca de cand Liviu Deltaic a lichidat stocul, n-au mai adus.
pus acum 14 ani
D_ali
Moderator Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 227
fatdaddy a scris:
D_ali a scris:
aha, probabil te referi la IMAKATSU JAVALLON: ...aveau un pret super fisela la Lake fork-uri, daca nu cumva au uitat sa le modifice pe site de cand n-am mai adus "marfa".
Pai cred ca de cand Liviu Deltaic a lichidat stocul, n-au mai adus.
Buna ziua! Aveti Magic Shad-uri Lake Fork? Tot stocul, va rog...Deschideti portbagajul...Multumesc!
pus acum 14 ani
deltaic
Moderator
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 41
Le-am cumparat pana sa vanda Ionut Fisela. Am inteles ca Iercosan a facut ceva importuri de la Lake Fork.
pus acum 14 ani
D_ali
Moderator Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 227
...am gasit prin camara de scule ale tatalui meu niste hand made-uri si mi-am permis sa mi le insusesc, evident pentru teste
pus acum 14 ani
D_ali
Moderator Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 227
De sus in jos la "atack": 1. Pointer 78 Sp Ms Mj Herring (7.8 cm - 9 gr) - 1.2/1.5 m 2. Pointer 95 Sp silent Ghost Minnow (9.5 cm - 13.5 gr) - 1.2/1.5 m 3. Pointer 100 Sp Bleeding Original Tennessee Shad (10 cm - 18 gr) - 1.2/1.5 m
Sa-nceapa balul!
35.6KB
pus acum 14 ani
D_ali
Moderator Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 227
Ceva numa' bun de dat la ciuca...Lami Skeet Reese 7'; 1/2-1,1/2; 8-20LB ...vine cat de curand. TINETI STIUCILE ASCUNSE!
13.5KB
pus acum 14 ani
D_ali
Moderator Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 227
Pentru fatdaddy, in special: Cum ii tubul ala incolor de protectie de la Maver de 2.15 m pentru o lanseta dintr-o bucata de 2.13 m? Este destul de solid pentru transport, merita cash-ul?
pus acum 14 ani
deltaic
Moderator
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 41
Eu imi tin Mega Bass-ul in asa ceva.Daca nu era bun si simteam intepaturi in inima,nu-l foloseam. Nu mai stiu cat am dat pe el dar,parca nu a fost prea multi banuti. Mai am un tub facut din teava de instalatii careia i-am aplicat doua capace cu filet.Este si mai sigura.
pus acum 14 ani
D_ali
Moderator Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 227
cred ca o s-o trimit "pachet" in delta sa-mi ramana acolo...mi-e groaza sa ma plimb cu 2metri si ceva de "teava" prin lume... ...dar n-am putut sa ma abtin sa n-o cumpar, n-am putut pur si simplu...
pus acum 14 ani
deltaic
Moderator
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 41
O hotarare inteleapta. In afara de UL si Pulse Evo(care inca nu este achizitionata),restul se intorc langa suratele lor din delta si acolo vor ramane.
pus acum 14 ani
D_ali
Moderator Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 227
)) ...hai zic in public: Pot sa-mi pun si eu scula mea langa scula ta? /...orice, dar nu va ganditi la "prostii"... )) Vorba unei bune amice: prostie e sa nu te gandesti la "prostii"
pus acum 14 ani
fatdaddy
Moderator
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 94
D_ali a scris:
Pentru fatdaddy, in special: Cum ii tubul ala incolor de protectie de la Maver de 2.15 m pentru o lanseta dintr-o bucata de 2.13 m? Este destul de solid pentru transport, merita cash-ul?
Pentru loviturile obisnuite si "uzuale" e perfect, mai ales daca ii pui niste bureti in capace si niste "umplutura"(2 carpe) in interior ca sa limiteze miscarile batului. Ptr portbagaje trantite sau uitat in calea rotii masinii e necesar unul strunjit din bara de otel , si nici atunci nu se stie!
pus acum 14 ani
D_ali
Moderator Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 227
da, da, da, pentru chestii "uzuale"...merci!
pus acum 14 ani
azazel
Moderator Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 74
aveti grija cu pescuitul anul asta
52.2KB
_______________________________________ Most people shout "F**K!!!" just before they lose control of a car... but me and sefu_bancii say: "Hold my beer and watch this!"
pus acum 14 ani
D_ali
Moderator Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 227
mah, rechinul ala seamana cu o soacra...
pus acum 14 ani
azazel
Moderator Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 74
Ion vede pe soacra sa mergand cu bicicleta: - Unde mergi mama draga? - La cimitir. - Si cine aduce inapoi bicicleta?
_______________________________________ Most people shout "F**K!!!" just before they lose control of a car... but me and sefu_bancii say: "Hold my beer and watch this!"
pus acum 14 ani
D_ali
Moderator Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 227
...a sosit "materialul": my honey stick
21.2KB
pus acum 14 ani
D_ali
Moderator Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 227
...m-am indragostit lulea...)
11KB
pus acum 14 ani
fatdaddy
Moderator
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 94
Bravo nene ! Cine l-a facut si ce mandrina e aia ?
pus acum 14 ani
D_ali
Moderator Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 227
fatdaddy a scris:
Bravo nene ! Cine l-a facut si ce mandrina e aia ?
Merci mon cher! Gabie, iar mandrina este una de cast cu tragaciul taiat si apoi revopsita...arata destul interesant se vede si o bucata din blank prin decroseul mandrinei. Nu-i nicidecum vre-un "fulg" joarda asta dar este bine echilibrata si n-o "simti" in mana... ...sunt mai "fierbinte" ca alea de la 89.89! )
pus acum 14 ani
D_ali
Moderator Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 227
...e misto ca nu stai cu mana pe filet, inele Fuji Sic plecare de 30, EVA ne-splitat, buttcap titan, blank MB841E.
28.2KB
pus acum 14 ani
D_ali
Moderator Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 227
...imi pare, la prima "atingere", un blank mai fast decat versiunea cu plecare din 3/8 (ceva mai moderat), deci aparent mai versatil. Cred, nu sunt inca sigur, ca "scrie pe el" - slidere - ...adica acolo ii tatic... Fac un pariu de pe-acum ca o sa vad niste salai la capatul firului si nu pe crankuri, pa' gumitze, dar mai am de butonat ceva timp la el...)
pus acum 14 ani
deltaic
Moderator
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 41
Sa-l stapanesti sanatos ! Creste nerabdarea de al pune la treaba ?
pus acum 14 ani
D_ali
Moderator Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 227
Multam' fain! ...creste-creste, dar succesul nu sta in "scula", undeva razant....
pus acum 14 ani
D_ali
Moderator Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 227
Azi, acesta:
pus acum 14 ani
D_ali
Moderator Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 227