Pe Dunare
Acesta este un forum ce apartine unui grup inchis de utilizatori. Avem rugamintea de a nu initia procedurile de inregistrare a contului dumneavoastra fara invitatie din partea grupului respectiv.
Chiar si inregistrat fiind nu veti putea accesa continutul sectiunilor forumului fara ca aceasta sa fie permisa de catre administrator si de catre colectivul de utilizatori.
Va multumim pentru intelegere.
|
Lista Forumurilor Pe Tematici
|
Pe Dunare | Reguli | Inregistrare | Login
POZE PE DUNARE
Nu sunteti logat.
|
Nou pe simpatie: swiss_virginia pe Simpatie
 | Femeie 25 ani Cluj cauta Barbat 27 - 54 ani |
|
|
Geo
Moderator
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 45
|
|
Bună ziua, domnilor !!!
Cred că sunt cel mai "fresh" dintre participanţii de aseară (mă simt oarecum vinovat că am plecat primul, dar chiar nu mai puteam să stau). Astfel că, pe lângă propunerile de ieşiri la pescuit pe care deja le-a postat Mihai, încerc să rememorez discuţiile şi deciziile (?) referitoare la problemă. Comentariile voastre, pro sau contra. sunt binevenite.
1 Organizare - fără a se renunţa la actuala formă - club închis, fără personalitate juridică - se acceptă trecerea la club închis cu personalitate juridică, în perspectiva legii Picnicului, care ne va limita destul de serios locurile de campare. Este de preferat să discutăm cu primăriile pe care le vizăm dpdv "oficial" referitor la dorinţa noastră de a campa într-un loc sau altul, cu respectarea celor impuse de legea Picnicului. La fel, este de preferat să avem o aprobare de la primăria vizată, decât să vină peste noi orice "Dorel cu cozoroc" să ne strice distracţia. Din cele discutate, chiar dacă deschidem personalitatea juridică, vom menţine lipsa unei cotizaţii de membru, până când vom decide să o introducem. - nu ne-am propus să începem imediat demersurile de înregistrare, dar este recomandabil ca să formăm un grup care să lucreze la documentele necesare. Este de preferat ca măcar unul dintre cei ce vor lucra la documente să aibe pregătire juridică. Veniţi, vă rog, cu propuneri pe această temă. - aceasta mai implică şi calitatea de membru fondator, care trebuie înscrisă în documentele de înregistrare, precum şi un sediu social, un colectiv de conducere, etc.
2 Forum şi site - marea majoritate dintre cei prezenţi ieri au fost de acord ca să ne construim un forum (şi o pagină de site) unde să ne transferăm discuţiile şi planificările. - tot marea majoritate dintre cei prezenţi au fost de acord cu susţinerea costurilor implicate acestui demers - circa 30-40 de ron de persoană pentru cumpărarea unui nume de domeniu şi a găzduirii pe un server pentru un an de zile. - Liviu şi cu mine ne-am oferit să facem acest forum şi pagina de web, fără a cere vreun ban pentru asta.
Vă rog postaţi opiniile, propunerile şi argumentele dumneavoastră despre cele de mai sus.
|
|
| pus acum 14 ani |
|
modi
Administrator
 Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 260
|
|
De acord . Atata doar , vad ca fiind de prioritate absoluta realizarea noului site-forum . Odata ce-l avem putem continua acolo toate discutiile , si-n mod special pe cea cu referire la organizare !
|
|
| pus acum 14 ani |
|
modi
Administrator
 Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 260
|
|
Ok domnilor . Deja .... functionam in parametrii unui club . Aduc aceasta postare , aceasta parere a mea in urma discutiilor de la intalnire si-n urma ultimelor discutii din forum de la sectiunile "invitatii" si "criterii admitere" .
Ce spun acum nu are decat statut de opinie personala si v-o prezint :
..................................................
1) - Cu siguranta avem multi prieteni toti dintre noi . Insa regulile compatibilitatii pot juca o festa in asa fel incat un nou venit sa nu agreeze sau sa fie agreat de catre cei deja prezenti in club . Concret , este nevoie din partea fiecaruia de fantastic discernamant si analiza a celor din club , odata cu analiza celui invitat .
2) - Ieri vorbeam deja despre "membrii fondatori" . Pun ghilimelele pentru ca raportat la intentiile noastre poate-i prea mult . Dar de fapt asta suntem . Un grup de 16 oameni ce ne-am adunat mai de peste tot . 16 oameni de 16 feluri total diferite , cu varste si preocupari diferite , 16 personalitati total marcante in grup . Fiecare-n felul lui . Intreabarea insa este urmatoarea : continuam cu invitatiile sau sistam asta pana la momentul infiintarii a ceea ce ne dorim ? Ramanem noi cei 16 fondatori , sau ajungem la o cifra ( oricare ) si fondam cu tot cu cei nou veniti ?
3) - M-am gandit la ce spunea Geo ieri si , paradoxal - pe stare de mahmureala , am conturat cam inspre ce mi-ar place mie sa ne in dreptam : Intradevar , un ONG nonprofit cu scopuri recreative , sportive si ecologice ar fi , cred eu , cea mai buna varianta . Un ONG altfel gestioneaza relatiile de care avem nevoie inspre satisfacerea hobby-ului si intalnirilor noastre .
4) - Din pacate ieri au lipsit Pralea , Cosmin si Sergiu ( am avut in schimb parte de placuta prezenta a lui Mahoie si Grig ) . Pana la prima "balaureala" este posibil sa nu ne mai putem aduna atat de multi . Se cere , zic eu , chiar si privati fiind de absenta unora , de o intalnire strict cu statut de SEDINTA . Bem apa plata si cafea , mancam sticsuri si alune , si stabilim clar si limpede pe unde-o luam , cu cine , si unde am vrea sa ajungem . Absentilor le vom pune aici cele discutate inainte de-a le hotari . Abia dupa ce se exprima si ei o "batem in cuie" .
Ce parere aveti ?
|
|
| pus acum 14 ani |
|
|
Geo
Moderator
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 45
|
|
Cred că ne-am adunat suficienţi ca şi "masă critică" pentru punerea pe roate a acestui club. Vă spun din experienţă că deciziile se vor lua cu atât mai greu cu cât vom fi mai mulţi. Vrem sau nu, ne place sau nu, orice demers de tipul ăsta este iniţiat de unul sau câţiva oameni. A lor a fost ideea, au aderat la ea alţi câţiva - iată grupul de iniţiativă sau membrii fondatori. Chiar dacă sună oarecum neplăcut pentru unii, asta suntem. Ca să mergem mai departe şi să ne păstrăm rapiditatea şi flexibilitatea în decizii, trebuie să oprim cam pe aici numărul de fondatori. Asta nu înseamnă că îi neglijăm pe cei care vor să ni se alăture în continuare. Statutul de membru simplu în clubul pe care dorim să îl înfiinţăm va fi la fel de onorant ca şi al celui de membru fondator. Diferenţa va fi doar că membrii fondatori vor avea de făcut mai multă treabă în folosul clubului. Iar în perspectiva obţinerii de personalitate juridică, vor avea chiar de investit ceva bani pentru asta.
La acest moment, "oprirea" (temporară, desigur) aderării altor membrii are şi alte motive: actualul forum, ca să stea "ascuns", nu poate accepta membrii simpli, ci numai moderatori şi administratori. Trecerea pe viitorul forum presupune ca o parte dintre cei pe care i-am accepta acum (cu statutul de moderator) să fie "retrogradaţi" la statutul de membrii simplii. Lucru neplăcut pentru multă lume şi generator de întrebări incomode... De aceea prima noastră prioritate este realizarea forumului nou. În acest scop este imperios necesară o întâlnire "de lucru" unde să clarificăm toate lucrurile, să adunăm bănuţii necesari acum, la început (220 nume domeniu + 200 găzduirea pe un an) de la cei ce îşi doresc să îşi asume statutul de membru fondator, dintre cei care au aderat la idee. Propun o întâlnire Sâmbătă 24 sau Dumnică 25 Martie oriunde alegeţi voi, dar fără bericeli până nu epuizăm tot ce avem de discutat. Vă asigur că dacă respectăm ora de începere, vorbim fiecare pe rând şi ascultăm cu atenţie ce are fiecare de spus, partea de discuţii nu poate dura mai mult de 30 minute.
|
|
| pus acum 14 ani |
|
|
Geo
Moderator
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 45
|
|
Văd că nu are nimeni nici o opinie... De aceea mă văd nevoit să vă propun să accelerăm puţin lucrurile. Vă invit Sâmbătă, 24 Martie, de la ora 17 la o discuţie, unde să putem definitiva câteva lucruri: - nume club - criterii şi proceduri de admitere în club - criterii şi proceduri de excludere din club - adunarea banilor necesari demararii noului forum (asta este legată de stabilirea unui nume); ar reveni circa 30 ron de persoana, pentru 16 oameni. - alte propuneri de discuţii pe care doriţi să le dezbatem.
Ca şi loc unde să ne întâlnim, chiar nu ştiu ce să zic... Poate undeva, într-un parc şi apoi cu continuare la o bere ? Că dacă intrăm de la început în cârciumă, nu văd eu să fim atât de abstinenţi încât să stăm doar cu apă în pahare, până terminăm de discutat lucrurile serioase ! Că altfel parcă văd că iar nu decidem nimic! Sau să mai sper în minuni ?! Puteţi scrie opiniile voastre şi aici sau să le comunicaţi unuia dintre noi, care va fi prezent la întâlnire şi le poate expune.
|
|
| pus acum 14 ani |
|
|
fatdaddy
Moderator
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 94
|
|
Eu propun ca aceasta intalnire sa fie vineri seara. Sambata s-ar putea ca unii dintre noi sa mergem la pescuit, iar la mine Duminica este consacrata familiei.
|
|
| pus acum 14 ani |
|
|
liviu
Moderator
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 36
|
|
fatdaddy a scris:
Eu propun ca aceasta intalnire sa fie vineri seara. Sambata s-ar putea ca unii dintre noi sa mergem la pescuit, iar la mine Duminica este consacrata familiei. |
Sunt de acord cu Andrei. Sambata si duminica eu nu sunt disponibil.
|
|
| pus acum 14 ani |
|
D_ali
Moderator
 Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 227
|
|
liviu a scris:
fatdaddy a scris:
Eu propun ca aceasta intalnire sa fie vineri seara. Sambata s-ar putea ca unii dintre noi sa mergem la pescuit, iar la mine Duminica este consacrata familiei. |
Sunt de acord cu Andrei. Sambata si duminica eu nu sunt disponibil. |
idem. Vineri, incert, din pacate am un program foarte incarcat. Sper sa gasesc o "portita".
|
|
| pus acum 14 ani |
|
|
Geo
Moderator
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 45
|
|
OK şi pentru Vineri seara, ora 19. Vă rog să alegeţi o locaţie unde să ne întâlnim.
|
|
| pus acum 14 ani |
|
|
Geo
Moderator
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 45
|
|
Se pare că nici Vineri seara nu putem să ne adunăm suficienţi ca să decidem ceva... S-a făcut propunerea pentru cursul săptămânii care vine, Miercuri sau Joi de la ora 19. Eu pot să vin, dar deoarece nu am datele de contact ale celorlalţi (decât la foarte puţini...) am să îl rog pe Mihai să facă convocarea, la o locaţie convenabilă tuturor.
|
|
| pus acum 14 ani |
|
|
deltaic
Moderator
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 41
|
|
Si eu sunt cam prins zilele astea.Poate amanam pe saptamana viitoare,nu in week-end cand intentionez sa plec in delta.
|
|
| pus acum 14 ani |
|
D_ali
Moderator
 Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 227
|
|
e ok in cursul saptamanii viitoare, in ceea ce ma priveste, desigur.
|
|
| pus acum 14 ani |
|
modi
Administrator
 Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 260
|
|
Geo a scris:
îl rog pe Mihai să facă convocarea, la o locaţie convenabilă tuturor. |
Pai , cred eu , e cazul sa ne adunam undeva convenabil "Titanicilor" . Titan , Diham , Dristor , etc .
Iar ca zi prestabilita va propun Joia ce vine . Undeva ca ora de intalnire 19 00 . Pan-la 20 00 h bem apa plata cu lamaie , p-orma care vrea o da-n bere .
.............................................................................
Asta e , saptamana asta , oricat ne-am fi dorit nu s-a putut . Fiecare cu problemele lui ......
|
|
| pus acum 14 ani |
|
azazel
Moderator
 Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 74
|
|
saptamana viitoare nu am sa pot , sunt de caraula cu fi-mea , nevasta-mea lucreaza schimbul 2 , ajunge la 21.30 de la munca
in prima saptamana din aprilie , sunt liber dupa -amiaza dupa ora 18 
_______________________________________ Most people shout "F**K!!!" just before they lose control of a car... but me and sefu_bancii say: "Hold my beer and watch this!"
|
|
| pus acum 14 ani |
|
|
fatdaddy
Moderator
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 94
|
|
azazel a scris:
saptamana viitoare nu am sa pot , sunt de caraula cu fi-mea , nevasta-mea lucreaza schimbul 2 , ajunge la 21.30 de la munca
in prima saptamana din aprilie , sunt liber dupa -amiaza dupa ora 18  |
Florine, venim la tine la scara! 
|
|
| pus acum 14 ani |
|
|
liviu
Moderator
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 36
|
|
modi a scris:
...Iar ca zi prestabilita va propun Joia ce vine . Undeva ca ora de intalnire 19 00 . Pan-la 20 00 h bem apa plata cu lamaie , p-orma care vrea o da-n bere. ... |
Sunt de acord pentru orice zi de luni pana vineri. Week-end-urile sunt rezervate pentru pescuit! 
|
|
| pus acum 14 ani |
|
D_ali
Moderator
 Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 227
|
|
liviu a scris:
Week-end-urile sunt rezervate pentru pescuit!  |
...asta-i boierie, Liviule tata! 
|
|
| pus acum 14 ani |
|
D_ali
Moderator
 Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 227
|
|
|
| pus acum 14 ani |
|
|
fatdaddy
Moderator
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 94
|
|
Nu te radea bah, ca io ieram serios! Si is si acu, mai ales ca e lumina pana mai tarziu.
|
|
| pus acum 14 ani |
|
azazel
Moderator
 Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 74
|
|
fatdaddy a scris:
Nu te radea bah, ca io ieram serios! Si is si acu, mai ales ca e lumina pana mai tarziu. |
zau de ma rad , uite ma pregatesc serios chiar
model 2012
36.2KB
_______________________________________ Most people shout "F**K!!!" just before they lose control of a car... but me and sefu_bancii say: "Hold my beer and watch this!"
|
|
| pus acum 14 ani |
|
D_ali
Moderator
 Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 227
|
|
azazel a scris:
fatdaddy a scris:
Nu te radea bah, ca io ieram serios! Si is si acu, mai ales ca e lumina pana mai tarziu. |
zau de ma rad , uite ma pregatesc serios chiar
model 2012 |
...esti intr-o dunga, mi-e clar..
so, miercuri sau joi, sa "stim si noi ce-avem de facut"....
|
|
| pus acum 14 ani |
|
modi
Administrator
 Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 260
|
|
Pe mine nu puneti baza . Daca maine sau poimaine sunt ca astazi imi va fi imposibil sa vin . Sunt "pe avarii" . M-a pocnit un soi de raceala/ameteala de abia stau in picioare . Si nici nu ma sunati ca nu am voce . Nu pot vorbi . Imi pare rau ..... Stabiliti voi intalnirea . 
|
|
| pus acum 14 ani |
|
|
deltaic
Moderator
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 41
|
|
Nu poti vorbi !!!??? Maaama! asta da veste. Si eu vroiam sa te sun sa-mi povestesti copilaria ta (0-18 ani).
|
|
| pus acum 14 ani |
|
D_ali
Moderator
 Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 227
|
|
Ha, asta-i buna, , auzi tu - sa nu poata vorbi! Neah, ce intalnire mai poate fi asta!? ))
|
|
| pus acum 14 ani |
|
|
Geo
Moderator
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 45
|
|
E in silentio stamba! Tare ca bumbacul ! Da' după ştiucane se duce, că nu tre' să vorbească cu ele - doar dă din fălci, ca peştele !
O stabilise Mihai pentru Joi 29 Martie, prin zona titanicilor. Deocamdată nu a propus nimeni o locaţie, iar disponibilitatea de participare e subţire de tot... Pot să particip la o întâlnire Joi (mâine) seară dacă se vor aduna suficienţi participanţi pentru a stabili câteva lucruri de organizare, cum am spus. Dacă va propune cineva vreo locaţie în timp util. Dacă nu va fi cazul, atunci o amânăm iarăşi. Spre iarnă-ncolo...
|
|
| pus acum 14 ani |
|