Pe Dunare
Acesta este un forum ce apartine unui grup inchis de utilizatori. Avem rugamintea de a nu initia procedurile de inregistrare a contului dumneavoastra fara invitatie din partea grupului respectiv.
Chiar si inregistrat fiind nu veti putea accesa continutul sectiunilor forumului fara ca aceasta sa fie permisa de catre administrator si de catre colectivul de utilizatori.
Va multumim pentru intelegere.
|
Lista Forumurilor Pe Tematici
|
Pe Dunare | Reguli | Inregistrare | Login
POZE PE DUNARE
Nu sunteti logat.
|
Nou pe simpatie: andreutza43 pe Simpatie.ro
 | Femeie 25 ani Bacau cauta Barbat 30 - 80 ani |
|
|
Geo
Moderator
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 45
|
|
Deoarece autorii ideii vad ca sunt prea sfiosi ca sa o posteze...
Propunerea este: 13-17 Iunie, Mila 23, stat la gazda.
Pentru cei care au motoare de barca, le luam si inchiriem acolo barci pe perioada cat stam. Am inteles ca pretul este accesibil. Evident, cine vrea sa vina cu barca lui, este liber sa o faca. Transferul Tulcea-Mila cu pasagerul si/sau cu alte firme care fac transport de pasageri pe apa, pe traseul asta.
Ce parere aveti ?
|
|
| pus acum 14 ani |
|
danvas
Moderator
 Din: Iasi
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 68
|
|
mmmm...incepe sa miroase a peste ?? 
_______________________________________ Când râul seacă, toţi devin pescari.
|
|
| pus acum 14 ani |
|
|
liviu
Moderator
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 36
|
|
eu ma inscriu.
pentru transport am gasit urmatoarea varianta:
Tulcea - Mila 23 Nava Spet (legatura directa Tulcea-Mila23, durata: 3:30 ore)
Plecari Tulcea: 13:30 Miercuri • Vineri Adresa: Pontoon AZL Sulina (langa Casa Sindicatelor), Tulcea • Tel:0740.017.317
Plecari Mila 23: 06:00 • Joi • Duminica
sursa informatiei este http://www.e-deltadunarii.ro/index.php? ... ;Itemid=62
|
|
| pus acum 14 ani |
|
danvas
Moderator
 Din: Iasi
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 68
|
|
Din Iasi vom veni 5 cu doua masini si 2 barci legate dupa noi.Doar 3 din cei 5 vor face deplasarea cu mijloace proprii, restul...impreuna cu echipa din Bucuresti Variante de cazare: -gazda (cea la care am stat eu pana anul acesta), 45 ron locul in camera si 25 ron o masa cu 2 feluri, servita la intoarcerea de la pescuit. cabine de dus afara, cu apa calda, acces la bucatarie. gazda foarte curata si civilizata. pretul...cam piparat. -campare legala doar la Dorin Forgo in curte. Anul trecut era 25 ron/cort/noapte -pensiuni in zona...destule. ar trebui sa incercam la Volodea. Am stat anul trecut acolo si a fost destul de OK. . In cazul in care optam pentru cazarea la gazda de care am amintit, trebuie sa confirmam urgent. Au multe solicitari pentru perioada de deschidere.
_______________________________________ Când râul seacă, toţi devin pescari.
|
|
| pus acum 14 ani |
|
|
liviu
Moderator
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 36
|
|
eu confirm ferm si mai vin cu un prieten ardelean. 
|
|
| pus acum 14 ani |
|
Mihai
Moderator
 Din: Iasi
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 39
|
|
Din ce stiu eu nava SPET circula doar vineri spre mila si se intoarce duminica. E bine de sunat. 
_______________________________________ 0722707088
|
|
| pus acum 14 ani |
|
|
Geo
Moderator
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 45
|
|
Am vorbit la SPET. Deocamdata opereaza in regim extrasezon, doar Vineri 13:30 plecat din Tulcea si Luni 06:00 plecat din Mila23. 40 ron de persoana pe sens (total transport 80 ron dus-intors). Saptamana viitoare vor stii cum vor opera anul asta in sezon.
Mai este varianta cu pasagerul, dar aici avem o problema la intoarcere: pasagerul e in Crisan pe la ora 07:00... Nici la ducere nu stim cum opereaza privatii din Crisan la Mila23.
Ca si cazare poate ar fi bine sa evaluam si Crisan. Daca stie cineva vreo gazda acolo poate nu ar strica un telefon.
|
|
| pus acum 14 ani |
|
danvas
Moderator
 Din: Iasi
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 68
|
|
Mihai a scris:
Din ce stiu eu nava SPET circula doar vineri spre mila si se intoarce duminica. E bine de sunat.  |
. de pe 1 iunie va circula si miercuri...la dus
_______________________________________ Când râul seacă, toţi devin pescari.
|
|
| pus acum 14 ani |
|
danvas
Moderator
 Din: Iasi
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 68
|
|
Geo, sunt si posibilitati de cazare in Crisan, dar ma gandesc la distanta pana la locurile de pescuit. totul se rezuma la timp si cheltuieli de transport. Ma gandesc ca Mila23 ofera posibilitati si locuri mai variate, mult mai aproape de "centru de cazare". La crisan castigam la cazare si pierdem la transport...zic si eu
_______________________________________ Când râul seacă, toţi devin pescari.
|
|
| pus acum 14 ani |
|
Mihai
Moderator
 Din: Iasi
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 39
|
|
Victorie!! Am obtinut o reducere de 5 lei / zi! Am taiat de la mancare.  In consecinta - cazare + cina (ciorba + felul 2) = 65 ron/zi/pers Rezervat pt 8 persoane de pe 13 pana pe 17.06 La ascutit lanseteleeeee!! 
_______________________________________ 0722707088
|
|
| pus acum 14 ani |
|
danvas
Moderator
 Din: Iasi
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 68
|
|
daca renunta careva, creste pretul? e pe...pachet? au...nu mai merg pe 13... . plec de pe 12 
_______________________________________ Când râul seacă, toţi devin pescari.
|
|
| pus acum 14 ani |
|
Mihai
Moderator
 Din: Iasi
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 39
|
|
Eu plec de luni, pe 11, sa prind locuri la geam si sa ma satur de stiucarit pana veniti voi. 
_______________________________________ 0722707088
|
|
| pus acum 14 ani |
|
Mihai
Moderator
 Din: Iasi
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 39
|
|
Daca cineva doreste sa inchirieze barca sa anunte din timp! Eu unul am solicitat una bucata. 
_______________________________________ 0722707088
|
|
| pus acum 14 ani |
|
|
liviu
Moderator
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 36
|
|
Mihai, te rog sa vorbesti de o barca si pentru grupul bucurestenilor. Trebuie sa fie mai usurica si sa aiba vasle bune, ca asta va fi motorul nostru 
Multumesc.
|
|
| pus acum 14 ani |
|
danvas
Moderator
 Din: Iasi
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 68
|
|
Mihai, Una bucata barca lemn uscat de 12 crivace, pentru prietenul Liviu 
_______________________________________ Când râul seacă, toţi devin pescari.
|
|
| pus acum 14 ani |
|
|
liviu
Moderator
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 36
|
|
Eu as vrea o canotca facuta de Ivan Patzaichin.
Am vazut-o duminica trecuta la expozitia de barci. E o bijuterie.
|
|
| pus acum 14 ani |
|
Mihai
Moderator
 Din: Iasi
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 39
|
|
Va rog sa va alegeti varianta care va aranjeaza: A-
sau B-
_______________________________________ 0722707088
|
|
| pus acum 14 ani |
|
modi
Administrator
 Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 260
|
|
liviu a scris:
Mihai, te rog sa vorbesti de o barca si pentru grupul bucurestenilor. Trebuie sa fie mai usurica si sa aiba vasle bune, ca asta va fi motorul nostru 
Multumesc. |
Va citesc si-mi vine sa urlu. Din mai multe considerente eu nu pot merge. Cel mai drastic considerent este faptul ca mi-am bulit un deget......
Liviu, aveti motor in delta. Treci pe la mine sa-l iei ( treci oricum. Te astept azi. Mai vorbim si noi una-alta). Atata doar, asigura-te ca aveti barca cu oglinda joasa.
|
|
| pus acum 14 ani |
|
danvas
Moderator
 Din: Iasi
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 68
|
|
modi a scris:
liviu a scris:
Mihai, te rog sa vorbesti de o barca si pentru grupul bucurestenilor. Trebuie sa fie mai usurica si sa aiba vasle bune, ca asta va fi motorul nostru 
Multumesc. |
Va citesc si-mi vine sa urlu. Din mai multe considerente eu nu pot merge. Cel mai drastic considerent este faptul ca mi-am bulit un deget......
Liviu, aveti motor in delta. Treci pe la mine sa-l iei ( treci oricum. Te astept azi. Mai vorbim si noi una-alta). Atata doar, asigura-te ca aveti barca cu oglinda joasa. |
. BAAAIII!!! Pictorul traieste!!!

_______________________________________ Când râul seacă, toţi devin pescari.
|
|
| pus acum 14 ani |
|
modi
Administrator
 Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 260
|
|
danvas a scris:
BAAAIII!!! Pictorul traieste!!! |
Mi-am taiat un deget, nu glandu' !!!!!!!
Murarasu, cat esti tu in delta eu ma limitez la un drill in zona indicata :
16.6KB
|
|
| pus acum 14 ani |
|
|
Geo
Moderator
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 45
|
|
Pictore, eu unul, iti multumesc mult pentru oferta, dar nu ma incumet sa-mi stric distractia cu vreun capatzanos pe-acolo: nu am permis de condus barca... Si vorba lu' Dan: Bine-ai inviat !!!
Puishoru' cu plisc lipit cu plasturi ne-a dat variante sa optam pentru barca, dar a omis sa spuna ca varianta B a rezervat-o exclusiv pentru el ! Noi cu copaia de la A.... Rusinicaaaa! In alta ordine de idei, felicitari pentru discount-ul obtinut !
Acum vin si eu cu o intrebare pentru deltasii cu experienta. La cata apa, tulbureala, busteni si craci vor fi pe Dunare cand ajungem noi, credeti ca ii mai arde pestelui de mancare ?! Merita sa luam in considerare amanarea iesirii ? Zic si eu...
|
|
| pus acum 14 ani |
|
danvas
Moderator
 Din: Iasi
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 68
|
|
care deget, Pictore? ala cu care tre sa apesi pe butonul de la telefon?..ca sa raspunzi? Pun eu mana pe tine...te bat cu ceaunul . Iar pentru Geo...nu, nu merita s-o amanam
Modificat de danvas (acum 14 ani)
_______________________________________ Când râul seacă, toţi devin pescari.
|
|
| pus acum 14 ani |
|
Mihai
Moderator
 Din: Iasi
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 39
|
|
Coane Geo, eu daca nu sunt de fata cand se da drumul la pesti......degeaba.... De ani si ani de zile...... Va rog sa va hotarati cati oameni suntem la cazare. Cu cat mai repede cu atat mai bine. Si sa stii ca barca aia mare si vesela nu era rezervata numai pentru mine. Stiu sa impart prada cu prietenii. PS @ Pictore- eu si cu un deget in plus sau in minus, cu un picior in plus sau in minus, cu un rinichi in plus sau in minus .....etc, - sa stii ca tot as merge in formula asta la Mila. Crezi ca toti avem bani sa mergem in Delta??!! Ia si te concentreza! La toti ni-i greu! Te pupa tata!  PS - Si daca nu vii..... o sa te inteleg.....
_______________________________________ 0722707088
|
|
| pus acum 14 ani |
|
danvas
Moderator
 Din: Iasi
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 68
|
|
Pictore, Imi pare rau ca ai probleme...puii mei, tii minte ce ti-am spus? cel mai prost an posibil.. dar in delta tot ma duc...in saracie, in calicie, pe jumatate mort... daca te incumeti, ai un loc la mine in barca. promit sa-mi iau si ceva antifoane sa nu te aud cand te vaiti. iar cu pescuitul...ar fi bine sa vii. cred ca merge si Vlad, pustiul meu. e stangaci si te invata miscarea...pe stanga. cu schimbatul coarbei, iti explica Murarasu cum e; cu sau fara coarba... . ce dracu ai avut ma cu degetul ala???
_______________________________________ Când râul seacă, toţi devin pescari.
|
|
| pus acum 14 ani |
|
|
Geo
Moderator
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 45
|
|
Coane Mihăiţă, văz că nu prea ţii la glume... Te tai de pe lista glumaşilor ! Care e problema cu lista de cazare ? Într-adevăr, am o problemă cu obţinerea zilelor de concediu necesare, dar încă nu mi-am exprimat-o aici. Abia pe la mijlocul săptămânii viitoare ştiu sigur ce şi cum. Dacă este chiar atât de critică situaţia, pot renunţa la ieşire tocmai ca să nu vă încurc... Sau nu am priceput eu bine ?
Pictore, şi doar ce vorbisem despre păţania anterioară, cu secţionarea de-lungul... Ai făcut tu ce-ai făcut şi ai pus-o şi de-a latul !!! Degetului... Băi nene, ai îmbătrânit degeaba ?! Cum mama mă-sii nu ai putut fii atent, că doar faci lucrurile astea de ani de zile ?! Mare mister... Imi pare rău că ai de tras, dar o să fie bine până la urmă, ai să vezi. În final ai să mulinezi arătând permanent cu stânga ... unde e peştele ! Sănătate multă şi mai dă şi tu câte un telefon, că doar tastezi cu mâna ailaltă...
|
|
| pus acum 14 ani |
|
Mihai
Moderator
 Din: Iasi
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 39
|
|
Nu e nici o problema coane Geo, totul e normal. Ideea e ca am rezervat locurile si in cazul in care cineva ar renunta la iesire sa anunt gazda din timp (cum e si normal dealtfel). Atat.
_______________________________________ 0722707088
|
|
| pus acum 14 ani |
|
|
liviu
Moderator
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 36
|
|
Am sunat acum la Tulcea si programul SPET-ului pana pe 15 iunie este urmatorul: - vineri pleaca la ora 13 din Tulcea -> Mila 23; - luni pleaca la 6 din Mila 23 -> Tulcea.
Dupa 15 iunie se mai baga inca o cursa, dar nu ne foloseste pentru intoarcere.
Se pare ca vom merge cu pasagerul pana in Crisan si de acolo trebuie sa gasim o cale de transport pana-n Mila 23.
|
|
| pus acum 14 ani |
|
danvas
Moderator
 Din: Iasi
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 68
|
|
este o nava care pleaca din crisan spre mila23... la o jumatate de ora dupa pasager; se pare ca nu-s probleme cu transportul si chiar daca ar fi probleme, promit ca nu va las sa dormiti pe ponton in crisan...mai mult de 2 nopti AMR-ul???
_______________________________________ Când râul seacă, toţi devin pescari.
|
|
| pus acum 14 ani |
|
Mihai
Moderator
 Din: Iasi
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 39
|
|
5 zileeee !!!!!! 
_______________________________________ 0722707088
|
|
| pus acum 14 ani |
|
|
liviu
Moderator
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 36
|
|
Deci pentru transportul de la Tulcea la Mila sunt necesari saci de dormit. E bine de stiut. 
|
|
| pus acum 14 ani |
|
danvas
Moderator
 Din: Iasi
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 68
|
|
5 zile fara...tva 
_______________________________________ Când râul seacă, toţi devin pescari.
|
|
| pus acum 14 ani |
|
Mihai
Moderator
 Din: Iasi
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 39
|
|
AMR 4 zile + TVA! 
_______________________________________ 0722707088
|
|
| pus acum 14 ani |
|
modi
Administrator
 Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 260
|
|
Mai baieti, va doresc un sejur de vis! Si-o sa-mi fie dor de voi (deja-mi este!)
Dane, in tot atelierul meu, pe undeva, se afla sacul militar al ceaunului. Numa' ca nu dau de el!
Liviu, cand poti, vino sa iei ceaunul. Cu telefon inainte, te rog. La mine situatia s-a complicat, sunt mai mereu pe la spital........
|
|
| pus acum 14 ani |
|
danvas
Moderator
 Din: Iasi
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 68
|
|
Pictore, lasa ceaunul pentru urmatoarea iesire; ai sa mi-l aduci chiar tu. Nu de alta, dar am inteles ca in masina lui Liviu nu mai incape nicio sticla...de vin ...sau vreun ac...de pescuit 
_______________________________________ Când râul seacă, toţi devin pescari.
|
|
| pus acum 14 ani |
|
Mihai
Moderator
 Din: Iasi
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 39
|
|
Ia luati de aici, intrarea in Rai:
_______________________________________ 0722707088
|
|
| pus acum 14 ani |
|
danvas
Moderator
 Din: Iasi
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 68
|
|
cine spunea ca nu e apa pe Dunare?? 
_______________________________________ Când râul seacă, toţi devin pescari.
|
|
| pus acum 14 ani |
|
danvas
Moderator
 Din: Iasi
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 68
|
|
hai...vreo 24 de ore 
_______________________________________ Când râul seacă, toţi devin pescari.
|
|
| pus acum 14 ani |
|
Mihai
Moderator
 Din: Iasi
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 39
|
|
LA LUPTAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!! 
_______________________________________ 0722707088
|
|
| pus acum 14 ani |
|
danvas
Moderator
 Din: Iasi
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 68
|
|
s-a dus in ma-sa si asta.... 
_______________________________________ Când râul seacă, toţi devin pescari.
|
|
| pus acum 14 ani |
|
Mihai
Moderator
 Din: Iasi
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 39
|
|
Scurta si obositoare dar..... veselie si capturi din plin..... Scurt si la obiect. Spart barca pe drum, reparat barca la TL. Luat ABRDD-uri si toate cele (- nu a venit nimeni in control). O trupa la vapor si ceilalti cu barcile in spinare. Lansat barci la Nufarul. 35 grd. Ajuns La Mila orele 13 - varza. Facut insolatie din prima. Dunarea in scadere continua - am plecat pe cota Tulcea 2.50 si m-am intors pe 2.24. La Mila scade dar mai incet. Sontea, Olguta, Ligheanca, Dunarea veche ...etc - apa neagra, fara iarba, excelenta. Crap incepand de la 10.5 kg in jos - pe Sontea si Dunarea veche de la Lebada - cum nu am vazut de multa vreme - rai si cu pofta de mancare. Capturi, rupturi, injuraturi, monturi....tot ce trebuie - incepand cu orele 11 pana pe la 18. Caras zero. Albitura cu nemuliuta - pentru cine vrea sa faca febra musculara. Stiuca zero. Biban la bucata - frumusei. Somotei nu am vazut. Caldura.....cacalauuuu....tampesti. Salciile (ciudat) au inca frunzele mici si nu prea fac umbra. E an de crap! Cine rezista la caldura face treaba, cine nu - sa stea acasa!!!!!!!!
_______________________________________ 0722707088
|
|
| pus acum 14 ani |
|
danvas
Moderator
 Din: Iasi
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 68
|
|
in completare, scurt si la obiect.... . nu s-a mers cu pasagerul ci cu....mesagerul iar locurile de pescuit nu au fost sontea si olguta ci pe...solguta  . bonus, am invatat totul despre pescuitul chefalului, despre inot si...e-nel
Modificat de danvas (acum 14 ani)
_______________________________________ Când râul seacă, toţi devin pescari.
|
|
| pus acum 14 ani |
|
|
deltaic
Moderator
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 41
|
|
Am fost cu o saptamana sau doua inaintea voastra.Am aflat tarziu ca veniti.Nu am mai intrat de mult timp pe forumul asta,oricum ma gasiti prin delta din 2 in 2 saptamani(cu aproximatie).
Pictore,ti-ai taiat tocmai degetul ala cu care raspundeai la telefon ?
|
|
| pus acum 13 ani |
|
modi
Administrator
 Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 260
|
|
deltaic a scris:
Pictore,ti-ai taiat tocmai degetul ala cu care raspundeai la telefon ? |
Pai ...... m-ai sunat ???
|
|
| pus acum 13 ani |
|
|
deltaic
Moderator
Inregistrat: acum 14 ani
Postari: 41
|
|
Da,te-am sunat cand eram prin zona.
|
|
| pus acum 13 ani |
|